PIEC RAZEM Z KOMINEM OSZCZĘDZAJĄCYM PALIWA KRAKÓW 1804 ROK cz V

Piec razem z kominem oszczędzającym paliwa    KRAKÓW   1804 roku  część V

Żródło :Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa

$.13.

gdy dokończona jest podstawa rozmierzy się i podzieli na cztery równe skrzynie, zobacz Wystawnik 7 1. a.e.f.g.  2 . h.u.i.k. 3. l.m.c.n. 4. o.p.q.d. . Według tego przedziału skrzynia 3 i 4  miałby ścianę m,n,o,q,ale że według $12 właśnie w tem miejscu przypada Kratka zakrywająca popielnik,więc ściana m,o,n,q,  posunie się do r,s, a na miejscu m,o, n, q, położy się kratka i przykryje Popielnik, .Skrzynia tedy 3 -cia  , że w niej przypada ognisko będzie na dole póki się nie zasklepi obszerniejsza l,m,o,r,c,n,q,s,,  $-ta zaś wąższa ,r,p,s,d,Ściany ab bd,dc stawiają się z kafli ,przedziały zaś skrzyń f,g,l,m,ch,g i ,i,o k,p,r,s, z cegły bokiem czyli grubością swoją  albo jak mularze nazywają na kant postawiony. Daymy że w miejscu u,k, są czeluście,przy tych więc czeluściach należy położyć  Kołowrotek ,któryby te czeluście  według $ 8 zamykał; powierzchnia blacha jego z kółkiem jak na Wystawniku 3 b,c,d,e,  przypadnie na wierzchu ściany głównej  jak Fig. 1  b, a Fig. 7  t  .Pręt kołowrotka na fig 3 a, g, położy się  z drzwiczkami nawleczonymi na niego przy u,k, p,t,  tak żeby drzwiczki zamknęły czeluście u,k,a otworzyły się w  środek ich od u,k, na trzon komina , ku linii b,d,.  popielnik i drzwiczki do palenia zawsze będą razem w jednej ścianie  kołowrotek przypada częstokroć w innej stronie pieca, a stosując się do komina to jest skąd ostatni otwór dolny lepiej zamykać wypada. Obszerniej to pozna się gdy się niżej w $417 i 18 o ułożeniu otworów ścian dolnych i górnych i o położeniu komina względem Pieca mówić  będzie.

$ . 14.

Ściany z cegły w środku pieca założone ,prowadzą się aż pod wierzchnicę pieca,mają tylko otwory na dole lub górze aby gdy dym przyjdzie z dołu i napełni skrzynie aż do wierzchu, znalazł przechód do drugiej skrzyni w górze,a gdy przyjdzie ( po napełnieniu całej skrzyni ) do dołu trafił na wychód dolny. Wyobraża to Wystawnik 8 a, jest otór na górze b otwór na dole 8lyb 9 calów dość jest ,gdy takowy otwór szeroki jest i wysoki.

Piec razem z kominem -1_319x600Piec razem -2_339x600012377_0045_600x532

 

 

 
8 thoughts on “PIEC RAZEM Z KOMINEM OSZCZĘDZAJĄCYM PALIWA KRAKÓW 1804 ROK cz V

 1. I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 2. When I originally left a comment I appear to
  have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now
  each time a comment is added I receive four emails with the same comment.
  Is there a means you can remove me from that
  service? Kudos!

 3. Hey there, You have done a great job. I will definitely digg it and
  personally recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this web site.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *