PIEC RAZEM Z KOMINEM OSZCZĘDZAJĄCYM PALIWA KRAKÓW 1804 ROK cz IV

Piec razem z kominem oszczędzającym paliwa    KRAKÓW   1804 roku  część IV

Żródło :Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa

$.9.

Drzwiczki do palenia w piecu  na Wystawniku 1 c. mają trzy otwory , jeden gdy  całe zupełnie przy nakładaniu paliwa odemkną się, drugi gdy po podpaleniu, dla pływu powietrza z izby do pieca i podgrzaniu  ognia mniejsze tylko w nich zrobione zawarciesię odchyla , trzeci gdy już przy mocnym ogniu same tylko średnie półkrąże odsunie się okazuje to Wystawnik 6 kl,mn, są całe drzwiczki z ramą, a,b,c,d, pierwszy otwór ,e,f,g,h, drugi wycięcie w blasze w półkrążę i trzeci to wycięcie ,i  powinno mieć z pod spodu blaszkę kręcącą się, która zasuwa otwór i odsuwa. W rogach k,l ,m ,n  mają być przydane  wąsy podobne do tych jak są na Fig  3 op  oq.

$ .10.

Kratka ,która się w ognisku muruje powinna być w mierze swojej stosowna do ogniska aby nakryła korytko w zasadzie pieca na popielnik zrobione; może być szeroka dziesięć lub 12 calów długa 12 lub 14 ,pręty jeden od drugiego dość gdy na ćwierć cala oddalone są aby węgle do popielnika nie  przelatywały.

$.11.

ZAŁOŻENIE  PIECA

Mając  przygotowane wszystkie rzeczy potrzebne do wystawienia Pieca obaczamy jak się zakłada a lubo wyżej powiedziano , że piec może mieć więcej także jak cztery przedziały, przypatrzymy się jednak pierwej jak się stawia czteroskrzynny. Umiejąc stawiać na cztery przedziały tym samym sposobem nauczy się robienia w nim przedziałów sześcioskrzynnych. Ułużmy na przykład , że będzie stawiany  piec długi łokieć i ćwierci trzy ,szeroki łokieć jeden i ćwierć jedna. Na wymierzonym takowym miejscu daje się podstawa zwyczajna z muru , aby podłoga izby  bezpieczna była od zapalenia ; wysokość podstawy może być calów dwanaście ,zobacz na Wystawnik 1 df,eg. Można także podstawę kazać dać na blasze lanej z żelaza lub na żelaznych prętach.

$. 12 .

Fig, 1  okazując podstawę pieca  df  eg  wyobraża w miejscu a drzwiczki na  popielnik wypada więc że podstawa nie cała ma być wysoka na dwanaście  calów , lecz w tem miejscu gdzie przypadają, drzwiczki na popielnik ,robi się  wydrążenie w podstawie na podobieństwo skrzynki  tak szerokie jak drzwiczki popielnika trzema calami zaś to jest grubością cegły wyższe, a to dla tego że między  a c  popielnikiem i drzwiczkami do palenia przedział   jest trzechcalowy , cegła lub kaflem zrobiony jak na fig 1  długość wydrążona może być calów 12 lub 14.

Piec razem z kominem -1_319x600Piec  razem -2_339x600012377_0045_600x532

 
 

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *