Jak dobrać odpowiednie zakończenie do komina z pieca lub kominka?

Pierwszą rzeczą jest podział na piece i wkłady kominkowe. Piece mają wyloty najczęściej od fi 120 do fi 150, natomiast wkłady od 150 do 230.
Przy piecach możemy zastosować np.: daszek  w wersji wciskanej do kominka lub też w wersji obejmującej wystającą rurę. Daszki mogą być wykonane z blachy żaroodpornej, lub też z blachy pomalowanej  na czarny kolor. Inny wariant nasad,  to nasada typu  np: ROTOWENT Dragon – jest ona wykonana z blachy żaroodpornej, gdzie  łożyskowanie jest umieszczone w górnej części nasady, co daję komfort braku możliwości oblepienia łożyska przez smołę . Jest to unikatowy patent, gdyż inne nasady zarówno stosowane przy piecach jak i wkładach kominkowych mają łożyskowanie w obrębie koła w dolnej części nasady.
Przy wkładach kominkowych ( a są to średnice fi 150, 180; 200 rzadziej 220 czy fi 230 ) można stosować zarówno daszki w rodzajach wymienionych powyżej  jak i nasady typu:  Strażak, Rotowent, Rotowent -Swing, Rotowent -Dragon lub też generatory ciągu , ale są to nasady mechaniczne – też w różnych wersjach .
Dobór nasad : główna zasada – jaki wylot spalin z pieca czy też wkładu taka średnica  zakończenia komina.
Są tutaj odstępstwa ale to już osobny temat.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *